Побутові електроприлади - допомога чи загроза?
Будь-який сучасний будинок "нафарширований" різноманітними електроприладами. Телевізор та холодильник, праска та комп'ютер, музичний центр та пральна машина, кухонний комбайн та електричні лампочки у люстрах... Цими приладами люди користуються щодня. Тому нерідко забувають про обережність. Перед сном або перед виходом із приміщення всі електроприлади, які не потребують безперервного живлення (наприклад, холодильник), потрібно обов'язково відключити від мережі. Просто "клацнути" пультом телевізора, комп'ютера або музичного центру недостатньо. Нерідко такі прилади залишають в режимі очікування " - начебто він і вимкнений, але на панелі світиться індикатор. У такому стані частина вузлів приладу, в тому числі його блок живлення, знаходиться під мережевою напругою. У разі суттєвих коливань напруги в мережі тривалої безперервної роботи блоку живлення може статися вихід приладу з ладу та коротке замикання. Якщо виробник такого приладу вирішив заощадити і замість плавких запобіжників просто впаяв дроти-перемички, або його ремонт виконав некваліфікований майстер - можлива не просто поломка, а й загоряння. Тому візьміть собі в правило не тільки вимикати прилади, але й витягати вилки шнурів з розеток. Не варто навіть намагатися включати в одну розетку багато електричних приладів. При надто високому навантаженні на захованих у стіні електричних проводах може статися пробою ізоляції (особливо якщо стара і тонка проводка), яка призведе до короткого замикання. Це стосується й сумнівної якості подовжувачів. Діаметр проводів у них буває недостатнім, щоб можна було безпечно підключати обігрівач, праску чи пральну машину-автомат. Визначити, "добре чи відчуває" себе такий подовжувач, можна навпомацки, попередньо вимкнувши його з розетки. Якщо провід теплий, або ще гірше - гарячий, користуватися цим подовжувачем для підключення потужних споживачів у жодному разі не можна. Про негаразди сигналізує також поява під час роботи приладів специфічного запаху. Не користуйся електроприладами з пошкодженою ізоляцією – можете отримати ураження струмом. Не торкайтеся електричних розеток і працюючих електроприладів мокрими руками. Зокрема, це особливо стосується фена для сушіння волосся, яким жінки нерідко користуються у ванній кімнаті. n З настанням холодної погоди мешканці часто "допомагають" комунальникам опалювати свої житла за допомогою електрообігрівачів. Найменш небезпечні їх масляні, які мають відкриту спіраль розжарювання. Однак у разі витоку масла нагрівач може вибухнути, особливо якщо він працює тривалий час без відключення.
Телевізор потрібно розташовувати таким чином, щоб під час роботи він нормально охолоджувався - не ставити його поруч із батареями опалення, не ховати його в ніші меблів і не закривати вентиляційні отвори на задній панелі різними предметами (наприклад, серветками). Це стосується комп'ютерного монітора. Доступ до розетки повинен бути максимально легким для швидкого відключення приладу в разі негараздів, а поблизу телевізора не варто розміщувати легкозаймисті матеріали - штори, книги, газети. , потрібно негайно вимкнути його з розетки та накрити товстою несинтетичною тканиною, щоб припинити доступ повітря до вогню. Зверху на тканину (TV-має бути вимкнений!) можна лити воду. При цьому необхідно стояти збоку від телевізора, а не попереду або позаду, оскільки може статися вибух кінескопа. Профілактика загоряння телевізорів - їх періодичне очищення від пилу в середині корпусу. праска "на самоті", коли вона включена. Ставити розігріту праску потрібно виключно на негорючу підставку. Якщо вийшов з ладу терморегулятор, пошкоджена ізоляція мережевого шнура або його вилка - таким приладом користуватися не можна. n Елемент особливого ризику на холодильнику - робота реле, за допомогою якого постійно відбувається увімкнення та вимкнення компресора. Перегрів, замикання можуть викликати загоряння пилу та різноманітного побутового сміття, яке нерідко накопичується на задній панелі та корпусі компресора. Тому для профілактики необхідно, відключивши холодильник від мережі та відсунувши його від стіни, зібрати пил пилососом або протерти зволоженою тканиною.
Запобіжники та "автомати"
Запобіжники та автоматичні вимикачі - "автомати", які розміщені поруч із лічильником, зобов'язані вимкнути струм у разі короткого замикання. Саме тому не варто накручувати на пробки саморобні "жучки" із дроту, який витримують велике навантаження. Такий "жучок" може залишатися цілим навіть тоді, коли задимається проводка. Краще взагалі "дідівські" пробки замінити сучасними "автоматами". Якщо "автомат" часто вибиває – це свідчить про неполадки у проводці чи електроприладах. Не чекайте замикання в мережі, а негайно викличте спеціаліста.