Як вибрати м'ясорубку і доглядати її?

Як вибрати м'ясорубку і доглядати її?
Як вибрати м'ясорубку і доглядати її?

Приготувати фарш за допомогою механічної м'ясорубки - титанічна праця, яка відбиває будь-яке бажання готувати домашні котлети, ковбаски , пельмені, голубці та багато інших смачних страв Інша справа - м'ясорубка електрична ... Ваша участь у переробці фаршу зведеться до закладання шматків м'яса в завантажувальний лоток За хвилину (вдумайтеся!) такий прилад здатний переробити приблизно 1 кг фаршу. 

Які параметри важливі для електричної м'ясорубки?

Потужність. Тут все просто – чим вище потужність, тим більше продукції ви отримаєте на виході. - Від 200 до 2000 Вт. Зверніть увагу, що малопотужні прилади гірше справляються зі своїм завданням і навряд чи можуть претендувати на звання вашого помічника. Якщо ви часто користуєтеся м'ясорубкою, варто вибрати прилад з більш високою потужністю, щоб переробка продуктів не забирала у вас багато часу. . Корпус м'ясорубки може бути металевим або пластиковим, але насадки варто вибирати тільки металеві – пластикові не прослужать довго.

Функціональність. Залежить від кількості насадок. У багатьох моделях електричних м'ясорубок є додаткові насадки для приготування ковбасок, а в особливо просунуті прилади передбачені можливості для нарізки овочів, тіста, а також функція соковижималки. До речі, зверніть увагу на наявність реверсу – ця функція дозволить прокручувати шнек у зворотний бік для швидкого очищення від застряглих відходів. Якщо такої функції немає, вам доведеться розбирати м'ясорубку, щоб позбутися сухожилля, що застряг. У м'ясорубках зустрічаються не тільки такі функції, але також спеціальні насадки для приготування кеббе (фаршированих сосисок), домашніх ковбасок, а також два перфоровані диски для фаршу. А функція захисту двигуна від перевантажень максимально продовжить термін експлуатації приладу.

Завантажувальний лоток. Кріпиться на зверху м'ясорубку для зручного завантаження вихідних продуктів. Вхідний отвір у м'ясорубок вузький, так що якщо завантажувати продукти прямо в нього, є ризик не тільки впустити шматки м'яса повз отвір, але й травмувати пальці.

Довжина шнура і висота вихідного отвору. Перший параметр позбавить вас від проблем із підключенням приладу, а чим вище розташований вихідний отвір, тим зручніше вам буде працювати – Ви зможете використовувати під фарш посуд будь-якої висоти. Пам'ятайте – м'ясорубка працює дуже швидко! Якщо не врахувати цей параметр, вам доведеться переривати роботу, щоб замінити повну ємність порожньою, якщо вона буде недостатнього об'єму. Доглядати за м'ясорубками, не важливо, механічними або електричними, потрібно з максимальною ретельністю, не обмежуючись простим миттям. ножі та шнеку, і якщо їх не видалити, можуть призвести до отруєння. Тому варто використовувати сольовий розчин – він не тільки ефективно видалить засохлі залишки їжі, а й продезінфікує деталі. Приготувати його нескладно: закип'ятіть 2 л води і додайте туди одну ложку солі, потім помістіть в розчин знімні деталі – ніж, шнек, грати. Залишіть на 15 хвилин – і ваші деталі максимально очищені та продезінфіковані.

  • Якщо в решітці або в інших важкодоступних місцях залишилися засохлі відходи, акуратно дістаньте їх сірником або зубочисткою.
  • Після дезінфекції дістаємо комплектуючі і ретельно промиваємо в гарячій водою з миючим засобом. Вимиті деталі обсушуємо на розстеленому рушнику, і – для профілактики від іржі – обробляємо олією.
  • Якщо ви звикли користуватися посудомийкою обов'язково встановіть найінтенсивніший режим миття. Але обов'язково проведіть сольову дезінфекцію перед завантаженням у посудомийну машину.
  • Догляд за корпусом полягає в протиранні вологою ганчірочкою, варто також регулярно користуватися засобом для дезінфекції .
  • Ну і не забувайте періодично заточувати ніж якщо у вашій м'ясорубці він не самозаточується.
Статті та огляди
Всі статті та огляди